Всяка година на 24 юни празнуваме Еньовден. На същата дата се чества и рождението на Св. Йоан Кръстител от православната църква, за това и именниците на този ден са повече. Интересен факт е произношението на празника. В някои краища на България ще чуете да го произнасят Яневден (Софийско), Драгийка (Търново), Иванден (Охридско) и т.н.

На Еньовден имен ден празнуват всички, носещи имената Еньо, Енчо, Елка, Една, Диян, Дияна, Деница, Дилян, Диляна, Дея, Иван, Иванка, Илчо, Илка, Йоана, Йовко, Йончо, Йонка, Яни, Яна, Яне, Яница, Янита и всички техни производни. Освен всички изброени на 24 юни имен ден имат и хората, кръстени с имена на билки.

Традиции и обичаи за празника

В миналото Еньовден е съвпадал с лятното слънцестоене и се е празнувал на 21-22 юни. Това е и причината много от обичаите за празника да са свързани със Слънцето. Задължително на Еньовден се е практикувало масово къпане в реки и езера. Според обичая се кладят огньове, които се прескачат, а хората танцуват около тях цяла нощ.

Счита се, че е нощта на Еньовден билките стават най-лековити и силни, за това и тогава се берат. Още от векове насам празникът, наричан още Летен Игнажден е познат с палене и прескачане на огньове, къпане във водоемите, бране на билки и окичване с венци за здраве.

Поверия за Еньовден

Предците ни вярвали, че с Еньовден се предвещава далечното начало на зимата. Едно от най-разпространените поверия у нас е, че на празника Слънцето се окъпва във водоизточниците преди да „тръгне към зимата“. След това се отръсква и посипва поляни и ливади с роса, за която се смята че има магическа сила. От тук идва традицията за масовото къпане, тъй като се счита че на този ден водата става лековита и всеки преди изгрев трябва да се измие или да се отъркаля в росата за здраве.

Рано сутринта на празника е прието да се наблюдава Слънцето, като се смята, че то трепти когато изгрява. Който успее да види трептенето, ще бъде здрав през цялата година. В миналото хората са заставали с лице към изгрева на Слънцето и през рамо наблюдавали своята сянка. Ако тя се отразявала цяла на земята, то човека ще бъде здрав през цялата година, но бъде ли само наполовина – ще преболедува.

На Еньовден всички билки и треви имат най-голяма лечебна сила по изгрев слънце, за това е прието да се берат на този ден. В миналото всички билкари и баячки тръгвали да събират билки, с които после лекували. На Еньовден се събират 77 билки и половина – за зимата да има за всички болести и за болестта без име.

Счита се, че на Еньовден денят започва да намаля, а зимата да идва. Народно поверие гласи, че ако някъде има заровено скрито имане, на Еньовден то ще се покаже своето място със син пламък над земята.

Подаръци за именниците на Еньовден

Някои от нашите предложения за един страхотен подарък за именниците на Еньовден