На 4 декември православната и католическата църква почита Света Варвара – християнска великомъченица.

На този ден имен ден празнуват хората, носещи имената: Варвара, Варя, Варадин.

Повече за Света Варвара

Според православното християнство Св. Варвара се почита като покровителка на хората, починали от внезапна смърт, които са нямали време да се пречистят и покаят.

Поверията гласят, че Варвара е родена в семейството на езически аристократ, живеещ в област Благоевград. Тя била особено красива, което само породило ревността на баща й. Той я затваря в кула, за да бъде далеч от очите на хората. Докато е била затворена, Варвара се посветила в мисли за външния свят и Бога. Когато най- после баща и я пуснал от кулата, тя се запознала с християни и веднага приема христовата вяра.

Щом бащата на Варвара научава, че е станала християнка, той наредил да я бичуват и дори поискал съгласието на градоначалника да я осъди на смърт. По нареждане на собствения си баща Варвара е обезглавена.

Прабългарските поверия разказват, че Божието възмездие застига бащата и градоначалника почти веднага след убийството на Варвара. И двамата били поразени от мълния.

Светицата е погребана от християнин, а на нейната гробница се случват чудеса. През 6 век мощите на Св. Варвара са пренесени в Константинопол, след това в манастир от Святополк, и впоследствие почиват в Киевската катедрала „Свети Владимир“.

Традиции и обичаи за Свeта Варвара

На този ден жените месят и раздават „къпани“ питки за здраве. Това са питки, чийто омесено тесто първо се вари, докато изплува на повърхността, а после се оформя и изпича. Питките се мажат с мед за умилостивяване на светицата и да я помолят да пази децата от шарка.

В Добруджанският край се приготвя специална трапеза за „баба Шарка“, поставя се паничка мед, питка, вода и парцал.

В Западните покрайнини на България децата палят огньове на кръстопът, варят леща и изяждат по няколко зърна. После огъня се прескача няколко пъти и се взима гореща цепеница от него. Лещата и цепеницата се пазят и се смятат за лек против шарка.

В някои краища на България варят боб и поставят зърна на коляното на децата. Те трябва да ги изядат без ръце.

Поверия за Света Варвара

Някъде в другите региони на България, Света Варвара се почита като покровителка на домашните птици. Там този ден се нарича още „Женска Коледа“, понеже девойките се обличали в най- хубавите си дрехи и обикаляли домовете с песни за здраве.

В повечето региони от страната ни почитат Св. Варвара като покровителка на децата от болести като шарка. Това носи прякора на светицата „Баба Шарка“.

На празника хората гадаели по седенките коя от девойките ще се омъжи и за кого.

В света, Света Варвара се почита като покровителка на миньорите, оръжейниците, архитектите, артилеристите, математиците и на затворниците.

Подаръци за именници на Св. Варвара

За да изберете подходящ подарък за вашия именник сме ви подготвили няколко класически идеи. Възползвайте се!

    1. Персонализирана чаша;
    2. Ключодържател в интересна форма;
    3. Подаръчна кошница;
    4. Бутилка вино;
    5. Букет цветя;
    6. Комплект за вино;
    7. Икона на Св. Варвара;
    8. Картичка с поздрав;
    9. Сервиз за вино;
    10. Сувенир тип подкова;

 

Нашите Предложения за Подарък за Света Варвара